E-recepta co to jest?

Wszystko elektronicznie
Konsultacje lekarskie online wraz z receptą na telefon lub mail.
Dyskrecja i poufność
Tylko Ty otrzymasz swoją receptę. Dokument prześlemy bezpiecznie na Twój telefon lub maila.
Łatwość realizacji
Receptę zrealizujesz w każdej aptece w Polsce i Unii Europejskiej.
E-recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił papierową receptę. Można ją otrzymać podczas wizyty lekarskiej odbywającej się w gabinecie, jak i przeprowadzanej w formie teleporady czy e-wizyty.
E-recepta na telefon czy e-recepta online nie różni się od tej, która jest wystawiana w czasie tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak dostać e-receptę?

Sprawdź jak otrzymać e-zwolnienie w Znajdź Lekarza
Konsultacja lekarska
Aby otrzymać receptę wybierz konsultację z lekarzem online lub umów się na wizytę w gabinecie poprzez Znajdź Lekarza.
1.
Lekarz wystawi receptę
E-receptę wystawia lekarz w systemie elektronicznym. Można ją otrzymać na trzy sposoby: SMS-em, mailem lub w formie papierowej.
2.
Zrealizuj receptę
Recepta eletkroniczna czy papierowa może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce. Zwyczajowo recepta jest ważna 30 dni, a nawet 1 rok.
3.
E-receptę wystawia lekarz w systemie elektronicznym. Można ją otrzymać na trzy sposoby: SMS-em, mailem lub w formie papierowej. Zależy to od tego, czy pacjent korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, czy też nie.
Aby otrzymać receptę mailem lub SMS-em, należy założyć Internetowe Konto Pacjenta. Następnie po zalogowaniu się, w zakładce „Moje konto”, wejść w „Edytuj swoje dane”. Kolejnym krokiem jest podanie numeru telefonu lub/i adresu mailowego, wybór powiadomienia SMS lub otrzymywać powiadomienia e-mail oraz zapisanie preferencji.
Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, otrzymuje papierowy wydruk informacyjny. Znajduje się na nim kod kreskowy, nazwy leków i zalecane dawkowanie.
Osoby, które korzystają z Internetowego Konta Pacjenta i zdecydowały się na powiadomienie SMS, otrzymują na telefon 4-cyfrowy kod, zaś te, które preferują kontakt email, otrzymają na swój adres mailowy plik PDF, który jest receptą.

Co warto wiedzieć o e-recepcie?

Recepta elektroniczna może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce. Warto przy tym pamiętać, że jeśli lekarz przepisał kilka leków, można je wykupić w kilku aptekach i w różnym czasie (to znaczy w jednej aptece można kupić część leków, a za jakiś czas nabyć pozostałe w innych aptekach). Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na e-recepcie znajduje się kilka opakowań tego samego leku. Wówczas kolejne opakowania trzeba kupić tam, gdzie zostało wykupione pierwsze opakowanie.
Zwyczajowo e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.
E-recepta to duże udogodnienie zarówno dla lekarza, farmaceutów, jak i pacjentów. Trudno ją zgubić, a dzięki temu, że dokument jest zawsze czytelny, nie ma ryzyka, że wydany zostanie niewłaściwy lek. Pomocne jest to, że wszystkie e-recepty są zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta (dzięki czemu można sprawdzić, co na niej jest).

Potrzebujesz e-recepty?

Wybierz konsultację z lekarzem online lub umów się na wizytę stacjonarnie.