Chirurg onkologiczny to specjalista zajmujący się leczeniem operacyjnym nowotworów. Posiada umiejętności chirurgiczne, jak obszerną wiedzę obejmującą aspekty leczenia onkologicznego, od profilaktyki, po diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Poprzez doświadczenie i posiadaną rozległą wiedzę o dostępnych terapiach i procesie chorobowym, lekarz ten potrafi skoordynować opiekę nad pacjentem w sposób wielodyscyplinarny.
Jak wygląda leczenie?
Przy leczeniu onkologicznym najpierw pobierany jest fragment tkanki nowotworowej do diagnostyki. Jeżeli stopień zaawansowania choroby kwalifikuje do zabiegu, wówczas chirurg usuwa guz razem z węzłami chłonnymi. Leczenie chirurgiczne stosuje się u większości pacjentów onkologicznych, w związku z tym, ze jest to obecnie nadal najskuteczniejszy sposób leczenia. Coraz więcej osób leczonych jest także w sposób skojarzony, czyli przy użyciu chemio-, hormono- i radioterapii.
Postępy medycyny w leczeniu nowotworów dają możliwość wykonania zabiegów oszczędzających lub odtwórczych dany narząd po wycięciu np. rekonstrukcja piersi czy zabieg zachowujący ciągłość przewodu pokarmowego.
- nowotwory łagodne – w większości przypadków otoczone torebką masy tkankowe, które rosną powoli przesuwając sąsiednie tkanki nie niszcząc ich. Taki nowotwór nie nacieka węzłów chłonnych i nie daje przerzutów
- nowotwory złośliwe – nie posiadają torebki, przez co naciekają sąsiadujące struktury i mogą dawać przerzuty do innych narządów. Często charakteryzuje je szybkie tępo rozwoju
W procesie leczenia niezwykle istotna jest wczesna diagnostyka, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.