E-zwolnienie co to jest?

Pełnoprawne zwolnienie
E-zwolnienie zastępuje tradycyjne zwolnienie lekarskie. Wszystko załatwisz online bez wychodzenia z domu.
Bezpieczeństwo danych
Twoje dane w systemie są w pełni bezpiczenie. O przyczynie zwolnienia wie tylko lekarz.
Szybko i łatwo
Zwolnienie od lekarza otrzymasz podczas wizyty lub konsultacji online. Szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.
E-zwolnienie to elektroniczne zwolnienie lekarskie, nazywane w skrócie e-ZLA. Stwierdza ono czasową niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków, co usprawiedliwia jego nieobecność.
Zastąpiło ono tradycyjne zwolnienie lekarskie wystawiane na papierowym formularzu (ZUS ZLA). Rozwiązanie to ma ułatwić życie zarówno pacjentom i lekarzom, jak również pracodawcom i pracownikom ZUS.

Jak dostać e-zwolnienie?

Sprawdź jak otrzymać e-zwolnienie w Znajdź Lekarza
Umów się na wizytę lekarską
Aby otrzymać e-zwolnienie wybierz konsultację z lekarzem online lub umów się na wizytę w gabinecie poprzez Znajdź Lekarza.
1.
Lekarz wystawi zwolnienie
Omów swój problem ze specjalistą. Aby otrzymać e-zwolnienie wystarczy tylko decyzja lekarza, który wystawi ją w systemie elektronicznym.
2.
Automatyczne powiadomienie pracodawcy
System automatycznie uzupełni dane o pracodawcy, dzięki czemu ograniczasz podawanie informacji do minimum i od razu otrzymasz zwolnieie z pracy.
3.
E-zwolnienie wystawia lekarz, który posiada uprawnienia nadane mu przez ZUS, jeżeli uzna, że pacjent nie jest zdolny do wykonywania pracy. Tym samym otrzymuje się je podczas wizyty lekarskiej odbywającej się w gabinecie, jak i przeprowadzanej w formie teleporady czy e-wizyty.
Możliwe jest zatem wystawienie zwolnienia online, otrzymanie zwolnienia na telefon i osobiście. E-ZLA można również wystawić przez urządzenia mobilne, np. na tablecie czy laptopie podczas wizyty domowej. Wystarczy, że lekarz będzie miał dostęp do internetu.

Zalety e-ZLA

Szybkie wypisanie zwolnienia
Niewątpliwą zaletą e-ZLA jest fakt, że wystawianie e-zwolnienia trwa krócej niż wypisanie zwolnienia papierowego. Dzieje się tak, ponieważ lekarz ma dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny, gdy zwolnienie ma być wystawione w celu opieki nad nimi.
Pełna prywatność
W przypadku e-Zwoleniania lekarz musi wpisać jedynie numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane osobowe automatycznie uzupełnia system. Ale to nie wszystko. System podpowiada również kod literowy oraz numer statystyczny choroby. Co ważne e-ZLA dla płatnika składek nie zawiera numeru statystycznego choroby. Takie rozwiązanie chroni prywatność pracownika.
Automatyczne powiadomienie pracodawcy o zwolenienu
Kolejnym udogodnieniem jest to, że e-ZLA nie trzeba dostarczać pracodawcy (jeśli pacjent jest pracownikiem) czy do ZUS (jeśli pacjent prowadzi działalność gospodarczą). Dlaczego? E-zwolnienie zostaje automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS) płatnika składek i do systemu ZUS. Zostaje również udostępnione ubezpieczonemu (pacjentowi), który może je obejrzeć na swoim prywatnym profilu na PUE ZUS.

Wydruk e-zwolnienia

Wprawdzie zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018 r. są wystawiane przez lekarza wyłącznie elektroniczne, istnieją sytuacje, gdy pacjent otrzymuje wydruk papierowy „L4”.
Wydruk e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu, gdy płatnik składek (np. pracodawca) nie posiada profilu na PUE ZUS lub na żądanie pacjenta, nawet jeżeli płatnik składek ma profil na PUE ZUS.
Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest opatrzony podpisem i pieczątką. Co ważne sporządzenie go jest możliwe wyłącznie po wystawieniu e-ZLA, podpisaniu i wysłaniu dokumentu do ZUS. Jeżeli pracodawca nie ma profilu na PUE, a pacjent otrzymał zwolnienie w formie papierowej, musi dostarczyć go pracodawcy w ciągu 7 dni.

Potrzebujesz e-zwolenia?

Wybierz konsultację z lekarzem online lub umów się na wizytę stacjonarnie.