Kiedy pojawiają się problemy natury psychicznej, warto umówić się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.
Psycholog jest osobą, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie i posiada tytuł magistra psychologii. Nie jest lekarzem. Posiada kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych, które polegają na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej. Psycholog może przeprowadzać testy psychologiczne, ale i udzielać jednorazowych konsultacji kryzysowych czy porad dotyczących relacji i trudnych sytuacji bądź rozwoju osobistego. Może także wydawać dokumenty, zaświadczenia i orzeczenia.
Psychoterapeuta jest osoba, która ukończyła jeden z humanistycznych lub medycznych kierunków: psychologię, psychiatrię, socjologię, pedagogikę czy filozofię oraz przeszła podyplomowe, specjalistyczne szkolenie, które w Polsce trwa zwykle 4 lata i kończy się egzaminem certyfikacyjnym. Prowadzona przez niego psychoterapia to proces, podczas którego można zrozumieć własne przeżycia i uwolnić się od nich, ale i nauczyć się kontroli nad własnym życiem. Celem jest dokonanie określonej zmiany w funkcjonowaniu pacjenta. Psychoterapeuta nie może przypisywać leków. Kiedy uzna, że pomocna w terapii będzie farmakologia, prosi pacjenta o konsultację psychiatryczną.
Psychoterapia sprawdza się w przypadku łagodniejszych zaburzeń psychicznych, takich jak uzależnienia, zaburzenia snu czy odżywiania. Ciężką depresją, psychozą, chorobą afektywną dwubiegunową oraz innymi poważnymi chorobami psychicznymi zajmuje się psychiatra (główną metodą leczenia jest farmakoterapia).
Psychiatra jest lekarzem, który ukończył studia medyczne i posiada specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych, ma także wiedzę na temat anatomii oraz funkcjonowania organizmu człowieka.
W odróżnieniu od psychologa czy psychoterapeuty psychiatra ma uprawnienia do wypisywania recept (dobiera także odpowiednią farmakoterapię), wystawiania zwolnień lekarskich czy skierowań do szpitala. Może zalecić wspomaganie leczenia psychoterapią. Wówczas leczenie u psychiatry ma charakter dwutorowy (opiera się na farmakologii i psychoterapii). Jeśli psychiatra ukończył specjalistyczne szkolenie podyplomowe, posiada także kompetencje do prowadzenia terapii.