Fizjoterapeuta to osoba, która na podstawie badań diagnostycznych i funkcjonalnych stosuje odpowiednią terapię wykorzystując przy tym np. laseroterapię, kąpiele lecznicze, pole magnetyczne, dotyk, prąd. Przez zastosowanie tak wielu elementów do fizjoterapeuty mogą udać się osoby z wieloma rodzajami urazów i schorzeń, przede wszystkim z celem rehabilitacji pourazowej, uśmierzenie bólu, redukcji napięcia, likwidacja obrzęków i stanów zapalnych, ale też korekta złych nawyków ruchowych. Pomagają również dobrać sprzęt ortopedyczny.
Fizjoterapeuta prowadzi leczenie mające na celu poprawę kondycji psychofizycznej, ograniczeniami ruchowymi i walka z bólem pacjenta. Stosuje metody takie jak:
- masaż leczniczy
- terapię manualną – leczenie stawów obwodowych i kręgosłupa
- kinezyterapię – leczenie przez gimnastykę
- fizykoterapię – oddziaływanie różnymi bodźcami fizycznymi (np. hydroterapia, laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia)
Najczęściej fizjoterapeutę odwiedzają pacjenci z zaburzeniami:
- mięśniowo-szkieletowymi (ból stawów, ból kręgosłupa)
- sercowo-naczyniowymi (po zwale, po udarze)
- oddechowymi
- neuromięśniowymi
Pojęcie „fizjoterapia” jest zamiennie używane jako „rehabilitacja”, jednak są to odmienne określenia. Fizjoterapia zawiera się w rehabilitacji i jest podstawową składową rehabilitacji medycznej.