To lekarz specjalizujący się w leczeniu, diagnozowaniu i profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Jest to specjalizacja, która powstała niedawno w odpowiedzi na rosnący problem z powikłaniami, tj. miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, miażdżyca, udar mózgu.
Prawidłową wartością ciśnienia jest 120/80 mm Hg. Najczęściej do hipertensjologa zgłaszają się osoby, których wielokrotne pomiary ciśnienia dają nieprawidłowe wyniki (skurczowe równe lub większe do 140mm HG, a skurczowe 90 mm Hg). Zgłaszają się również skarżący się na: szumy w uszach, bóle i zawroty głowy, krwawienie z nosa, zmęczenie, kołatanie serca, bóle w okolicy klatki piersiowej. W ramach profilaktyki kierowani są pacjenci z cukrzycą, po udarze, z niewydolnością nerek i osoby w podeszłym wieku.
Hipertensjolog dobiera leczenie zgodnie ze schorzeniem, które je wywołuje. Z kolei jeżeli nadciśnienie jest pierwotne, wówczas stosuje się leczenie zachowawcze, tzn. zwiększenie aktywności fizycznej, dbanie o odpowiednią masę ciała, rzucenie palenia i dobranie zbilansowanej diety. Jeżeli to nie przynosi efektów – może wprowadzić leczenie farmakologiczne.