Otolaryngolog, inaczej zwany laryngologiem, zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń uszu, gardła, nosa, krtani i innych narządów w obrębie głowy i szyi.
W jakich przypadkach powinniśmy udać się do otolaryngologa?
- zaburzenia równowagi
- zaburzenia węchu i smaku
- chrapanie
- przewlekłe, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
- szumy w uszach
- ból ucha
- wrażenie zatkanego ucha
- częste krwawienia z nosa
- chrypka, ból gardła
- guzy głowy i szyi
- oddychanie przez usta
- wydzieliny z nosa i uszu
- pogorszenie słuchu
Pierwsza wizyta u specjalisty rozpoczyna się wywiadem lekarskim. Standardowo pytania będą dotyczyły występowania chorób w rodzinie, przyjmowanych leków i występujących objawów, w szczególności ich nasilenia. Następnie przeprowadzane jest badanie przedmiotowe. Najczęściej laryngolog wykorzystuje takie narzędzia jak otoskop, bronchoskop, mikroskop i endoskop. W zależności od problemu, który został zgłoszony, na potrzeby diagnozy lekarz może wykonać:
Jeżeli jest taka potrzeba, zleca się dodatkowe badania, wówczas wykonuje się badania laboratoryjne, wymazy, USG, RTG, endoskopię lub tomografię komputerową.
Jakie schorzenia leczy otolaryngolog?
Najczęściej dorośli zgłaszają się do gabinetu z infekcjami górnych dróg oddechowych oraz częstymi anginami. Z kolei u najmłodszych często leczone są stany zapalne ucha i krwawienie z nosa. Jakie choroby jeszcze leczy laryngolog?