Psycholog to absolwent studiów magisterskich z kierunku psychologia. Nie może on zatem wypisywać recept, ale jeżeli jest taka potrzeba, ściśle współpracuje z lekarzem psychiatrii, np. w przypadku, kiedy leczony odbywa sesje terapii u psychologia, a terapię farmakologiczną prowadzi psychiatra.
Najczęściej psychologa odwiedzą osoby, które chcą poradzić sobie z problemami w związku, relacją z rodziną dziećmi, które ciężko znoszą żałobę. Często psychologa odwiedzają osoby zmagające się z depresją.
Warto odwiedzić psychologa jeżeli:
- doświadczyłeś sytuacji kryzysowej np. kradzież, rozwód, uczestnictwo w wypadku, śmierć bliskiego
- długotrwałe poczucie smutku, brak podejmowania decyzji, drażliwość, wybuchy złości
- ciągły stan napięcia, stres
- nawracające problemy ze snem, bezsenność
- brak apetytu
- trudności w utrzymaniu relacji
W podjęciu decyzji o udaniu się do psychologa zawsze towarzyszy lęk, który jest normalną reakcją. Jednak przezwyciężenie obaw przed negatywną opinią z zewnątrz czy krytyką może spowodować szybsze przepracowanie trapiących nas emocji. Pierwsze spotkanie zazwyczaj jest spotkaniem zapoznawczym i stanowi wstęp do kolejnych wizyt. Psycholog stara się zebrać potrzebne informacje niezbędne do przygotowania planu. Zazwyczaj długotrwałą terapię prowadzą już psychoterapeuci, czyli osoby po kilkuletnich studiach podyplomowych.