Radioterapia to jedna z najpopularniejszych metod leczenia wykorzystywaną w onkologii. Może być stosowana, aby zlikwidować konkretnego guza lub w celach prewencyjnych, aby zapobiegać nawrotowi usuniętego wcześniej nowotworu. Promieniowanie jonizujące, wykorzystywane w takiej terapii, okazało się skutecznym rozwiązaniem leczenie nowotworów, ponieważ uszkadza DNA komórek rakowych, przez co zatrzymuje ich podział. Wiązkę promieniowania prowadzi się z kilku miejsc, aby komórki zdrowych narządów nie ucierpiały podczas zabiegów.
Kiedy stosuje się radioterapię?
Radioterapię stosuje się praktycznie w każdym rodzaju raka u około polowy pacjentów, łącząc przy tym leczenie chirurgiczne i farmakologiczne. Zaleca się również tę metodę, aby uzupełnić inne rodzaje leczenia, np. immunoterapie czy terapię hormonalną. Radioterapię stosuje się w medycynie paliatywnej uśmierzając ból poprzez łagodzenie objawów nowotworów.
Chory znajduje się w pomieszczeniu, które ma ściany przystosowane do ochrony przed promieniowaniem. Personel medyczny, znajdujący się w innym pomieszczeniu, monitoruje stan pacjenta za pomocą kamer oraz urządzeń medycznych. Po analizie wyników badań obrazowych, określa się miejsce napromieniowania i możliwość dobrania odpowiednich wiązek. Ważne, aby pacjent nie wykonywał żadnych ruchów, aby osiągnąć najwyższą efektywność terapii.