Sfera życia seksualnego człowieka zajmuje się specjalista w tej dziedzinie - seksuolog. Dziedzina ta łączy sferę cielesną jak i psychiki. Jedną z ról seksuologa jest rola edukatora. Możemy się do niego zwrócić, kiedy zamierzamy zacząć współżyć, aby mieć pełną wiedzę dotyczącą anatomii, zapobiegania ciąży i higieny intymnej. Pomoże w przypadku problemów z akceptacją swojej orientacji seksualnej czy określeniem tożsamości płciowej.
Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące symptomy, wskazaniami do wizyty u seksuologa są:
- brak orgazmu lub trudność w jego osiągnięciu
- ból przy stosunkach płciowych
- zaburzenia popędu
- zaburzenia erekcji (brak, niepełna)
- zaburzenia wytrysku
- problemy z określeniem tożsamości płciowej
- pochwica
Czego można się spodziewać podczas pierwszej wizyty?
Przy pierwszej wizycie zostanie zebrany wywiad na temat życia erotycznego, ale bardzo ważne są informacje dot. przebytych urazów, ewentualnych chorób i regularnie przyjmowanych leków. Na tej podstawie będzie mógł zalecić odpowiednie leki (jeśli jest wskazana np. terapia hormonalna lub leczenie kardiologiczne), doradzi jakie metody i środki mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów. Dodatkowo powinien zadać pytania o twoje samopoczucie psychiczne, poczucie płci, przekonań na temat seksu, doświadczeń seksualnych, wówczas zaleci psychoterapię.
Jeżeli seksuolog jest również ginekologiem lub urologiem – może przeprowadzić dodatkowo badanie somatyczne. Jeżeli jest psychiatrą, prawdopodobnie pokieruje na konsultację do odpowiedniego lekarza.