To lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób wywołanych przez alergeny, czyli antygeny wywołujące reakcje alergiczne rozprzestrzeniające się w środowisku. Poprzez wywiad, zlecone badania i testy, ustala przyczyny alergii oraz wdraża odpowiedni rodzaj leczenia.
Jakie badania przeprowadza?
Alergolog przeprowadza obszerny wywiad, który stanowi punkt wyjścia w ustaleniu przyczyn występowania reakcji alergicznych. Zbiera informacje o symptomach, ich częstotliwości i natężeniu, historii chorób oraz predyspozycjach rodzinnych do występowania chorób. Pacjenci po spotkaniu z lekarzem najczęściej udają się na testy. Sprawdzają one na jakie substancje pacjent jest uczulony, aby uniknąć kontaktu z nimi w przyszłości. Wykonuje się testy skórne (substancja mogąca wywoływać reakcje alergiczne nakładana jest na skórę pacjenta i obserwuje czy wystąpi reakcja alergiczna), badania krwi (w tym przypadku oznacza się przeciwciała odpowiednie dla każdego alergenu), oraz test prowokacyjny, gdzie badany poddany jest bezpośrednio działaniu alergenu.
Kiedy należy udać się do alergologa?
Kiedy obserwujesz u siebie następujące objawy po spożyciu lub kontakcie z określoną substancją:
- bąble, wysypka, pęcherze, pokrzywka
- duszności
- biegunki, bóle brzucha, nudności
- wodnisty katar, łzawienie oczu, świąd nosa
Do najbardziej znanych chorób związanych z alergenami należą:
- astma oskrzelowa
- atopowe zapalenie skóry
- alergiczny wyprysk kontaktowy
- pokrzywka, dermografizm
- obrzęk naczynioruchowy
Zalecane leczenie może polegać na podaniu leków przeciwhistaminowych lub też alergolog może zalecić odczulenie. Leki przeciwhistaminowe są doraźne i mogą tłumić reakcje alergiczne. Z kolei proces odczulania, zwany także immunoterapią alergenową, jest długotrwały i wymaga dyscypliny oraz cierpliwości pacjenta, ale jego efekt zwykle utrzymuje się przez długi czas. Po pewnym czasie organizm człowieka przyzwyczaja się do tej substancji i reakcja się nie pojawia.
Co wywołuje alergie?
W codziennym życiu stykamy się z dużą ilością substancji, które potencjalnie mogą wywołać u nas reakcję alergiczną. Biorąc pod uwagę drogę wnikania do organizmu, alergeny dzielimy na:
- wziewne - substancje wdychane razem z powietrzem (np. pyłki roślin, roztocza, pleśń, zarodniki grzybów)
- pokarmowe - substancje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego występujące w produktach spożywczych (znaleźć je można w owocach morza, pszenicy, orzeszkach ziemnych)
- kontaktowe - reakcja występuje po zetknięciu bezpośrednio z ciałem (np. lateks, nikiel, formaldehyd)
- leki - (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki używane do znieczulenia, salicylany)